Advertisement

Riverland Sportsperson of the Year Awards
HONOUR BOARDS

SPORTSPERSON OF THE YEAR

YEARAWARDEESPORT
2023Rebekah ThomsonGymnastics
2022Madeline SpanoHockey
2021Josh WallentWater Ski Jumping
2019Andrew HumeGolf
2018Sean HerbertHockey
2017Sean HerbertHockey
2016Matt ThurDinghy Derby
2015Peter DunkSailing
2014Hannah LehmannBasketball & Netball
2013Linton PricePower Boats
2012Brad GallardOff Road Racing
2011Leigh KrugerFootball
2010Craig Treloar
Ramon Thorne
Bowls
Golf
2009Ryan BennettFootball
2008Matthew BensonCycling
2007Kerry TreloarBowls
2006Brett StokesHockey
2005Billie-Jo HammersteinHockey
2004Billie-Jo HammersteinHockey
2003Janelle Slattery
Andrew Hill
Swimming
Bowls
2002Tracey PapandreaMartial Arts
2001Tracy AltschwagerEightball
2000Craig GriffithsFootball
1999Simon HillWater Skiing
1998Ken ProkopecBaseball
1997Peter GwynneTriathletics
1996Russell YoultenEightball
1995David AlpenPower Lifting
1994Emma VoigtHockey
1993Paul KassebaumSailing
1992Anne-Marie KnightGolf
1991Joel SheehanWater Skiing
1990Audrey HeffordBowls
1989Paul KassebaumSailing
1988Charles KovacsMotor Racing
1987Keith LindsayGolf/Bowls
1986Audrey HeffordBowls
1985Trevor GillFootball
1984John GallardMarathon Water Skiing
1983Audrey HeffordBowls
1982Neil GibbinsRifle Shooting
1981Keith LindnerBowls
1980Ross LehmannBowls
1979Audrey HeffordBowls
1978Richard SwinsteadGolf
1977Steve McFarlaneTennis/Football
1976Malcom JinksGliding
1971Sue FieldhouseWater Skiing
1970Audrey HeffordBowls
1969Gordon FenwickBowls
1968Monica TschirpigNetball
1967Malcolm JinksGliding
1966Malcolm Hill
Malcolm Jinks
Football/Cricket
Gliding
1965Peggy FlewellynWater Skiing
1964Dick LangGolf
1963Bob RoweGliding
1962Peggy FlewellynWater Skiing
1961Kevin HarringtonCricket/Golf
BACK TO TOP

JUNIOR SPORTS STAR

YEARAWARDEESPORT
2023Summer SmithNetball
2022Riley BurgessHockey
2021Bailey WhiteAthletics, Triathlon & Football
2019Tia DahlitzAthletics, Cross Country & Triathlon
2018Aaron NitschkeRunning
2017Abbey SiviourBasketball & Netball
2016Sabrina LawrenceVolleyball
2015Christopher DicerboShooting
2014Tamzin JenkeBowls
2013Ryan GoodesBoxing
2012Riley StoneVolleyball
2011Ellee EleftheriadisBasketball/Netball
2010Hamish Moore
Tara Learhinan
Volleyball
Volleyball
2009Karri McMahonHockey
2008Matthew BensonCycling
2007Sam GallardRowing
2006Ace ProkopecBaseball
2005Emily ArnoldIn-Line Hockey
2004James GregoryBowls
2003Tony ScottVolleyball
2002Byron SchammerFootball
2001Hayden StoeckelSwimming
2000Shelly ScottVolleyball
1999Sophie EdingtonSwimming
1998Aaron BlandIn-Line Hockey
1997Grant SchubertHockey
1996Billie-Jo HammersteinHockey
1995Kim SmithNetball
1994Luke ProkopecBaseball
1993Emma VoigtHockey
1992Mark RicciutoFootball
1991Kylie GoodAthletics
1990Kylie GoodAthletics
1989Troy LehmannFootball
1988Anne-Marie KnightGolf
1987Joel SheehanWater Skiing
1986Jason BattamsMotocross
1985Natalie GregoricAthletics
1984Bronwyn AcklandAthletics
1983Robert KnightAthletics
1982Steven BaggsMotor Cycling
1981Lynette WeirNetball
1980Roger ZadowHockey
1979Wendy GatesSwimming
1978Grantley FielkeCricket/Football
1977Kevin BennettCricket/Football
BACK TO TOP

COACH OF THE YEAR

YEARAWARDEE
2023Michael Kassebaum
2022John Pick
2021Dan Leuders
2019Carolyn Martin
2018Richard Coote
2017Kerri Donaldson
2016Kyle Wooldridge
2015Kevin Barber
2014Jane McFarlane
2013Terry Miller
2012Steve Atkinson
2011Craig Wooldridge
2010Brett Stokes
2009Brenton Venables
2008Sally Thiele
2007Ann Noack
2006Don Juers
2005Phillip Goodes
2004Beth Hueppauff
BACK TO TOP

CONTRIBUTION TO SPORT

YEARAWARDEESPORT
2023Alan CoulterFitness Trainer
2022Margaret WarneckeNetball
2021Lynton ScottFootball
2019Paul OthamRowing
2018Mike HorsmanTennis & Football
2017Dorothy DunkSailing
2016Shane Nettle
2015Jon Matthews
2014Jocie Cooper
2013Brian Hawley
2012Rex Fielke
2011Karen Baxter
2010Jill Lange
2009Steve Poutakidis
2008Neville Lines
2007Brian Martin
2006Marriane Smith
2005Graham Charlton
2004Paul ‘Rocky’ Warren
2003Mary Manual
Bev Nitschke
2002John Pick
2001Barry LeathersService to Sport
2000Helen CenkoService to Sport
1999Neil WeinertService to Sport
1998Reg BahnischService to Sport
1997Leonie WhiteheadService to Sport
1996Jack LidgerwoodService to Sport
1995Janice ScottService to Sport
1994Peter FrankcomService to Sport
1993Gwen WebberService to Sport
1992John DoeckeTennis/Badminton
1991Raelene TrimperHockey
1990Bill & Irene MurdochFootball
1989Ike FrancisFootball
1988Don WoonService to Sport
1987Ken NitschkeService to Sport
1986lan ‘Scotty’ LawService to Sport
1985Warrenne EakinsEquestrian
1984William ‘Chook’ HendersonBowls
1983Ruth ReichsteinNetball
1982Wendy GamblingNetball
1981Trevor AndersonJunior Sport
1980Ken SmithTennis
1979Margaret LambertNetball
BACK TO TOP

LEGENDS OF SPORT

YEARAWARDEESPORT
2023Vicki JaenschSwimming
2022Karri McMahonHockey
2021Michael FarrentWheelchair Athletics
2019Joel Sheehan
Robert Lang
Water Skiing
Rowing
2018Sam Fisher
Shannon Nettle
Football
Tennis
2017Marilyn Blyth
Mark Mickan
Georgina Parker
Netball
Football
Hockey
2016Jacqui Delaney
Grant Fielke
Malcolm Hill
Netball
Football
Football
2015Rick Darling
Leeanne Grantham
Tony Modra
Cricket
Basketball
Football
2014Peggy Flewellyn
Paul Kassebaum
Neil Kerley
Anne-Marie Knight
Hayden Stoeckel
Water Skiing
Sailing
Football
Golf
Swimming
2013Russell Ebert
Sophie Edington
Malcolm Jinks
Pat Mickan
Hannah Nielsen
Football
Swimming
Gliding
Basketball
Lacrosse
2012Sue Fieldhouse
Posthumous
Audrey Hefford
Luke Prokopec
Mark Ricciuto
Grant Schubert
Water Skiing

Lawn Bowls
Baseball
Football
Hockey
BACK TO TOP

The 2023 Awards are proudly supported by these local businesses

Advertisement
Advertisement